GÜNCEL:
Kasko Hasar Ödemeleri Hakkında Merak Edilen Soruların Cevapları

 Kasko sigortası yaptıran herkesin kaskodan hasar ödemesi alabilmesi için yükümlü olduğu bazı davranışları yerine getirmesi gerekiyor. Kasko sahibi, hasarın gerçekleştiği tarihi öğrendikten itibaren en geç 5 iş günü içerisinde durumu sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.  Aracın çalınması halinde ise durumu öğrenir öğrenmez derhal yetkili makamlara bildirmelidir.

 

Kasko yaptırmak kendi aracınızı güvence altına almanız açısından oldukça önemlidir. Kasko sigortası araştırırken kıyaslama yapmak için zaman harcamanıza, kasko hesaplama konusunda sıkıntıya girmenize ve tek tek sigorta şirketlerini arayıp bilgi almanıza da gerek yok. Sigorta şirketlerinin sunduğu kasko ve trafik sigortası tekliflerini, poliçe tutarlarını ve poliçe kapsamlarını çok kısa bir süre içerisinde tarayarak karşılaştırmak, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun teklifi arayabilmek için www.koalay.com’u ziyaret edebilirsiniz. Koalay, hem zamandan tasarruf etmenizi hem de poliçenizi kolayca satın almanızı sağlar.

 

Hasar ödemeleri konusunda kasko sigortası sahiplerinin çeşitli konularda bazı bilgilere ihtiyaçları olabiliyor ve merak ettikleri konularda bilgi sahibi olmak istiyorlar.

İşte hasar ödemeleri konusunda işinize yarayabilecek bazı bilgiler:

1.4.2013 tarihinde yürürlüğe giren kasko sigortası genel şartlarında hasar ödemelerine yönelik önemli değişiklikler oldu ve hasar tazminine ilişkin düzenlemelere gidildi.

Şöyle ki; hasar tazmininin ne şekilde yapılacağı poliçede açıkça belirtilecektir. Onarım yapılacak olması halinde onarımın şirketçe belirlenecek servislerde veya sigortalı tarafından belirlenecek servislerden hangisinde yapılacağı ile hasarın tazmininde orijinal parça veya eşdeğer parça gibi seçeneklerinden hangisinin kullanılacağı poliçede belirtilecektir. 

Tazminatın ödeme süresine ilişkin olarak da düzenlemeye gidilmiş ve sigorta şirketinin talep ettiği belgelerin kendisine eksiksiz olarak verilmesi ve zararın eksper vasıtasıyla tespiti kararlaştırılmış ise eksper raporunun tesliminden itibaren en geç 10 iş günü içinde genel ve özel şartlar kapsamında gerekli incelemeleri tamamlamak ve ödemeye engel bir durumun bulunmaması halinde tazminat miktarının tespit edilip sigortalıya ödeneceği, tazminat ödeme borcunun her halde hasarın ihbarından itibaren 45 gün sonra muaccel olacağı hükme bağlanmıştır.

Poliçede sigorta değeri yer almıyorsa hasar ödemeleri nasıl yapılır diye soranar olabilir. Primin belirlenmesinde ve hasarın ödenmesinde aracın piyasa rayiç değeri baz alınacaktır. Bu nedenle sigorta şirketleri piyasa rayiç bedellerini nereden tespit ettiklerini, neyi referans aldıklarını mutlaka poliçe üzerinde belirtmektedirler.

Poliçede rayiç bedel için referans alınan/alınacak kurum yazmıyorsa, herhangi bir nedenden dolayı rayiç bedel için referans alınan kurum belirtilmedi ise; hasar, Türkiye Sigorta Birliği'nin yayınladığı rayiç bedel listesine göre ödenecektir.

Rayiç bedellerinin belirlenmesinde sigorta şirketlerinin bir kısmı Türkiye Sigorta Birliği'nin yayınladığı kasko değer listesini baz alırken, bir kısmı alım-satım yapılan internet siteleri, galeriler ve oto acentelerinden alacakları fiyatların ortalamasını rayiç değer olarak belirleyecekler.

 

Kasko sigortasında aracın pert/ağır hasarlı olması halinde veya çalınması durumunda kasko poliçesinde yazan sigorta bedeli mi ödenir diye merak ediyorsanız; 1.4.2013 tarihinde yürürlüğe giren Kasko Sigortası Genel Şartları’nda Sigorta Bedeli kısmında belli bir tutar yer almayacak olup poliçede “Sigorta şirketi aracı hasar tarihi itibariyle rayiç değerine kadar teminat altına almıştır.” ibaresine yer verilecektir. Diğer taraftan rayiç değerde esas alınacak referansa veya rayiç değerin hesaplama yöntemine de poliçede yer verilecek, bu yönde bir belirleme bulunmaması ya da belirlemenin somut olmaması durumunda Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayınlanacak liste esas alınacaktır.

Bu düzenleme ile birlikte hasar durumunda eksik/aşkın sigorta uygulanmayacağı yönünde poliçeye not düşülmesi yönünde bir irade kullanılmış ve genel şart metninden eksik sigorta ve aşkın sigortaya ilişkin hükümler çıkartılmıştır.

Koalay.com’da beş basit soruyu yanıtladıktan sonra  aracınız için en iyi teklifleri alıp fiyat karşılaştırması yaparak bütçenize en uygun poliçeyi satın almanız mümkün.   Trafik sigortanızı yenilemek istiyorsanız trafik sigortası sorgulama işlemleri ve en uygun kasko teklifleri için Koalay.com’u ziyaret edebilirsiniz.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner109

banner102

MHP Uşak İl Bşk. Muhterem KURUÇAY Art Gündem'in...
MHP Uşak İl Bşk. Muhterem KURUÇAY Art Gündem'in Konuğu Oldu

Haberi Oku